Experti na vzdelávanie. Vždy najnovšie informácie a školenia na jednom mieste.
Prihlásiť sa na odber noviniekGARANTUJEME KVALITU
Vydali sme novú aktualizáciu k 1.8.2024. Doplnenú o nové videozáznamy, vzory pracovnoprávnych dokumentov a informácie k novele Zákonníka práce od 1.8.2024.
Nájdete tu všetko o pracovných zmluvách:
Riešené príklady z praxe
Vzory pracovných zmlúv
Vysvetľujúce videozáznamy
E-book obsahujúci odborný komentár k Zákonníku práce
Získate prehľadný a zrozumiteľný výklad právnych noriem s praktickými príkladmi.
Kúpiť za 70 € s DPHnaši predplatitelia majú službu zadarmo
Ing. Martina Švaňová
Odborníčka na mzdy, odvody, dane a pracovné právo
JUDr. Jozef Lukajka PhD.
Odborník na pracovné právo
JUDr. Renáta Matejová
Odborníčka na pracovné právo
Môže byť pracovná zmluva dohodnutá aj na 1 hodinu týždenne? Je zákonom stanovený minimálny počet hodín, ktorý musí zamestnanec pracujúci na základe pracovnej zmluvy odpracovať?
Zákon neustanovuje minimálny pracovný čas, ktorý musí zamestnanec odpracovať. Je len na dohode zamestnanca a zamestnávateľa, resp. na dohodnutej pracovnej zmluve, aký pracovný čas bude dohodnutý. V súvislosti s § 49 Zákonníka práce je možné so zamestnancom dohodnúť v pracovnej zmluve kratší pracovný čas, ako je ustanovený týždenný pracovný čas. Zákon však ustanovuje maximálny možný pracovný čas, ktorý môže zamestnanec odpracovať.
Zamestnávateľ chce zmeniť zamestnancovi dohodnutý pracovný čas 7,5 hodiny denne na 4 hodiny denne. Zamestnanec so zmenou súhlasí. Je nutné uzatvoriť kvôli tomu novú pracovnú zmluvu?
Ak sa zamestnanec a zamestnávateľ dohodnú na zmene obsahu pracovnej zmluvy, zamestnávateľ je povinný na základe § 54 Zákonníka práce zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne a jedno vyhotovenie zmeny pracovnej zmluvy vydať zamestnancovi. V praxi sa takáto zmena označuje ako ,,Dodatok k pracovnej zmluve“ alebo ,,Dohoda o zmene obsahu pracovnej zmluvy“. Nová pracovná zmluva v tomto prípade nie je nutná.
Je zamestnanec povinný využiť prestávku na odpočinok a zároveň aj na jedenie? Čo v prípade, ak zamestnanec odmieta využiť tento čas na jedenie? Má nárok na sa ďalšiu prestávku?
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako 6 hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Táto prestávka sa neposkytuje na začiatku a konci zmeny. Zamestnanec však nemá striktnú povinnosť využiť čas tejto prestávky aj na najedenie sa. V prípade, že zamestnanec prestávku nevyužil aj na jedenie, nemá nárok na poskytnutie ďalšej prestávky na účel jedenia.
Všetky otázky a odpovede sú sprístupnené kúpou produktu
Kúpiť za 70 € s DPHnaši predplatitelia majú službu zadarmo
naši predplatitelia majú službu zadarmo